Hava Durumu

TÜRMOB, e-beyanname gönderme yetkilerinin iptali

TÜRMOB’un girişimleri sonucu, tasdik sözleşmesi imzalamayan firmaların e-beyanname gönderme yetkilerinin iptali sağlanmıştır.

TÜRMOB’un girişimleri sonucu, tasdik sözleşmesi imzalamayan firmaların e-beyanname gönderme yetkilerinin iptali sağlanmıştır. 

TÜRKİYE SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER VE YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLER ODALARI BİRLİĞİ
Sayı : 2018/
Konu : E Beyanname İşlemleri

T.C. HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI Gelir İdaresi Başkanlığına

Birliğimize, daha önceki yıllarda tam tasdik sözleşmesi imzaladıkları için e-beyanname gönderme yetkisi alan ancak sonraki yıllarda tam tasdik sözleşmesi imzalamamasına karşın e-beyanname şifresi kullanan mükellefler ile işyerinde hizmet akdi ile çalışan meslek mensubu üzerinden şifre alan ancak daha sonra istihdam ilişkisini sonlandırmalarına rağmen şifre kullanarak beyanname gönderen firmaların olduğu yönünde şikayetler gelmektedir.

Kayıt dışılıkla mücadele ve vergi gelirlerinin artırılması konusunda meslek mensuplarımızın yeri ve önemi malumdur. Bu itibarla, belirli istisnalardan faydalanarak e-beyanname gönderme şifresi alan mükelleflerin, istisnayı doğuran durumları son bulmuş ise, bir meslek mensubu ile sözleşme imzalamadan beyanname göndermelerine izin verilmemesi gerektiği açıktır.

Bu kapsamda;

a- Tasdik sözleşmesi imzalaması nedeniyle şifre alan ancak daha sonra tasdik sözleşmesi yapmayan mükelleflerin,

b- Hizmet akdi ile meslek mensubu istihdam etmeleri nedeniyle şifre alan ancak daha sonra meslek mensubu ile olan iş sözleşmelerini sonlandıran mükelleflerin tespit edilerek şifrelerinin iptal edilmesi hususunda gereğini arz ederim.

A.Masis YONTAN
Türmob Genel Başkanı

E-Beyanname Yetkisi Hakkında Duyuru

2017 Yılında Tam Tasdik kapsamında sözleşme imzaladıkları için kendilerine e-beyanname gönderme yetkisi verilen mükelleflerimizden, 2018 yılında Tam Tasdik kapsamında sözleşme imzalamayan mükellefleri e-beyanname yetkisi iptal edilmiştir. Bahse konu mükellefler ya Tam Tasdik kapsamında sözleşme imzalayarak yeniden e-beyanname yetkisi alacaklar ya da 3568 sayılı kanun kapsamında meslek mensupları vasıtasıyla beyanname göndereceklerdir.

144 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Site Yönetimi
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.84666.8741
Euro7.72557.7564
Takvim
Saat