Hava Durumu

Muhtar Kayıtları Bildirimleri hakkında SGK Duyurusu

SGK Bağımsız ve Hizmet Akdiyle Çalışanlar Tescil ve Hizmet Daire Başkanlığı genel yazısı ile Muhtar Kayıt Bildirimleri SGK ya online yapılacak.

Muhtar Bildirimleri SGK'ya nasıl yapılacak?

Sosyal Güvenlik Kurumu 29 Mart tarihli Muhtar kayıtlarının on-line bildirimi genel yazısı ile köy ve mahalle muhtarlarının sigortalılık bildirim ve sigortalılığın sona ermesine ilişkin il veya ilçe mülki idare amirliklerince kağıt ortamında bildirim yapılması uygulamasına son verildiğini Muhtarların sigortalılık bildirimlerinin online olarak yapıldığını, yapılan online bildirimleri GÜVENCE programı aracılığı ile görüntülenerek sonuçlandırlacağını bildirdi.

Muhtar Bildirimlerin Online olarak yapılması konulıu SGK yazısı,

T.C. SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI

Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Bağımsız ve Hizmet Akdiyle Çalışanlar Tescil ve Hizmet Daire Başkanlığı

Sayı : 58680964-201.02.01-E.4934206 Tarih: 29/03/2019

Konu : Muhtar kayıtlarının on-line bildirimi

GENEL YAZI

Bilindiği üzere, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinde köy ve mahalle muhtarları sigortalı olarak sayılmış, bunların sigortalılık başlangıç tarihleri, sigortalı bildirimi ve tescili, sigortalılığın sona ermesine ilişkin hükümler Kanunun 7 nci, 8 inci ve 9 uncu maddelerinde düzenlenmiştir.

Kurumumuz ile İçişleri Bakanlığı arasında veri paylaşımına ilişkin 23/10/2018 tarihinde imzalanan Protokol kapsamında köy ve mahalle muhtarlarının; T.C. kimlik numarası, adı soyadı, kimlik bilgileri, muhtar seçildiği tarih, muhtarlık mazbatalarını aldıkları tarih, muhtarlık görevinin sona erdiği tarih bilgileri anlık olarak Kurumumuza gönderilmeye başlanmıştır.

Bu itibarla, köy ve mahalle muhtarlarının sigortalılık bildirim ve sigortalılığın sona ermesine ilişkin il veya ilçe mülki idare amirliklerince kağıt ortamında bildirim yapılması uygulamasına son verilmiş olup, köy ve mahalle muhtarlarının söz konusu bildirimleri İçişleri Bakanlığınca 13/03/2019 tarihinden itibaren 23/10/2018 tarihli Protokolde belirtilen esaslar dahilinde on-line olarak bildirilmeye başlanmıştır.

On-line olarak bildirilen kayıtlar, “GÜVENCE” programındaki tescil işlemleri menüsünde görüntülenecek olup, söz konusu kayıtlara ilişkin iş ve işlemler cari usullere göre sonuçlandırılacaktır.

Bilgi edinilmesini ve gereğini rica ederim.

İsmail YILMAZ

Genel Müdür

150 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Site Yönetimi
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.93247.9641
Euro9.38769.4252
Takvim
Saat